تبلیغات
دلک دریایی من - تنبلی و اهمال كاری و راه هایی برای رفع آن


اگه سبو شکست عمر تو باقی ... که اعتبار می تویی تو ساقی
درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

تنبلی و اهمال كاری و راه هایی برای رفع آن

نوشته شده توسط:دریا آتشین
دوشنبه 18 آبان 1388-04:54 ب.ظ

 

آیا شما اهل اهمال و دفع الوقت هستید؟

اگر شما نیز مثل بسیاری از آدم ها باشید، پاسخ این سؤال مثبت است.

اما این احتمال هست كه شما نخواهید با اضطرابات حاصل از زندگی اهمال كارانه سر كنید

. ممكن است بیشتر كارها را در حالی كه میل به انجامشان دارید به تعویق بیندازید،

و به دلایلی به طفره رفتن و تعلل ورزیدن ادامه دهید.

این روال مسامحه كاری از جنبه های بسیار خسته كننده زندگی است.

 اگر شما به سختی گرفتار این حالت باشید كمتر روزی می گذرد كه نگویید

«می دانم باید آن كار را سامان دهم، اما باشد برای بعد.»

گناه این نقطه ضعف را به سادگی نمی توان متوجه عوامل بیرونی دانست.

 تعلل ورزیدن و ناراحتی های حاصله از آن تماماً به خود شما بستگی دارد.

چند نمونه از اهمال كاری و تنبلی متداول بعضی زمینه هایی را كه در آن انتخاب «تعلل ورزی» بسیار سهل تر از انتخاب «عمل» است عبارتند از :
1 -
ادامه دادن به شغلی كه امكانی برای رشد و پیشرفت ندارد .
2 –
اصرار بر حفظ روابطی كه نابسامان شده است. متأهل یا مجرد ماندن فقط به امید این كه اوضاع بهتر خواهد شد.

3 - امتناع از كوشش در حل مشكلاتی كه در روابط مختلف پیش می آیند، از قبیل مشكلات جنسی – خجالت و یا ترس. به جای این كه اقدامی سازنده به عمل آورید فقط منتظر می مانید تا اوضاع خود به خود بهبود یابد .
4 -
بی توجهی به اعتیاداتی از قبیل الكلیسم – مواد مخدر، قرص های آرام بخش یا سیگار. به خود می گویید «هر وقت آمادگی داشتم آن را ترك می كنم » در حالی كه می دانید به تعویق انداختن این كار به سبب تردیدی است كه نسبت به توانایی خود دارید.
5 -
به تعویق انداختن كارهای دشوار یا كم اهمیت نظیر نظافت منزل.
6 -
طفره رفتن از مواجهه با دیگران مثلاً یك شخص بلند مقام یا یك دوست؛ با ماندن در انتظار فرصت مناسب كم كم به این نتیجه می رسید كه چنین برخوردی لازم نیست، در حالی كه ممكن است این مواجهه روابط شما را، یا كیفیت خدمات را، بهبود بخشد .
7 -
تصمیم به شروع رژیم غذایی مناسب از فردا یا هفته بعد. البته چون «به تعویق انداختن» از رژیم گرفتن آسان تر است می گویید «فردا رژیم می گیرم»؛ فردایی كه هیچوقت نخواهد آمد.
8 -
به تعویق انداختن كارها به بهانه خواب یا خستگی .
9 -
خستگی و بهانه ، احساس كسالت و ملال و مریض شدن، شیوه های عالی برای تعلل ورزیدن است.

دلایل ادامه اهمال كاری و تنبلی

ریشه اهمال كاری و تنبلی كردن را می توان در خود فریبی و فرار از قبول مسئولیت دانست. در اینجا مهمترین بازده های مسامحه كاری را ذكر می كنیم.
1 -
تعویق هر امر به شما امكان می دهد تا از فعالیت های ناخوشایند فرار كنید.
2 –
از راه خود فریبی می توانید احساس آرامش كنید.
3 -
تا زمانی كه به تعلل ورزی خویش ادامه می دهید می توانید پیوسته همانگونه كه هستید باقی بمانید .
4 -
با احساس ملال، كسی یا چیزی را موجب اندوه خود دانسته و سرزنشش می كنید، تا مسئولیت را از دوش خود بردارید و متوجه امر كسالت آور بیرونی كنید.
5 –
با انتظار بهتر شدن اوضاع می توانید بنشینید و دنیا را به خاطر اندوه خود سرزنش كنید؛ اما اوضاع هیچگاه به نفع شما تغییر نمی كند، این یك شیوه عالی برای اجتناب از كار كردن است .
6 -
با دوری گزیدن از فعالیت هایی كه مستلزم مخاطره است برای همیشه از احتمال شكست دوری می كنید.
7 –
آرزو می كنید كه خواسته هایتان خود به خود برآورده شوند.
8 -
ابراز همدردی دیگران و دلسوزی شخص خودتان را جلب می كنید تا به خاطر احساس اضطراب شما كه ناشی از انجام ندادن كارهایی است كه نتواسته اید بكنید همواره دلسوزتان باشند .
9 -
با اجتناب از كار می توانید از موفقیت فرار كنید. در نتیجه از احساس آدم خوب و لایق بودن و بلکه پذیرش مسئولیت هایی كه موفقیت به همراه دارد نیز احتراز خواهید كرد.
چند روش برای از بین بردن اهمال كاری و تنبلی


1 -
یك روز تصمیم بگیرید كه فقط به زمان حال بیندیشید، و سعی كنید آن پنج دقیقه را صرف انجام كاری كه «می خواهید» بكنید. در این فاصله كوتاه از به تعویق انداختن آنچه موجب ارضای خاطر شماست اجتناب كنید.
2 -
بنشینید و شروع به كاری كنید كه به تعویق افكنده اید: نوشتن یا خواندن كتابی كه قصد داشته اید. خواهید دید كه اهمال شما هیچ ضرورتی نداشته، زیرا همین كه تعلل را كنار بگذارید، دست زدن به كار دلخواه را به احتمال زیاد دلپذیر و لذتبخش خواهید یافت. شروع به اجرای كار مورد نظر عملاً موجب می شود تا اضطراب خود را نسبت به انجام تمامی آن كار فراموش كنید.
3 -
وقت مشخصی را تعیین كنید و این وقت را منحصراً به انجام كاری كه به تعویق انداخته اید اختصاص دهید. خواهید دید كه همین پانزده دقیقه كوشش كل مشكل تعلل ورزی شما را از میان برمی دارد.
4 -
خود را مهمتر از آن بدانید كه با اضطراب درباره كارهایی كه باید به انجام برسانید زندگی كنید. بار دیگر كه می بینید اضطراب ناشی از تعویق كاری ناراحتتان می كند، به یاد بیاورید مردمی كه خویشتن را دوست دارند اینگونه خودشان را آزار نمی دهند .
5 -
زمان حال را با دقت بررسی كنید. ببینید اكنون از چه چیز اجتناب می نمایید و شروع به مقابله و مبارزه با ترس از زندگی، مثبت و سازنده كنید. به تعویق اندازی موجب نگرانی نسبت به امری در آینده می شود و این نگرانی جانشین زمان حال شما می شود.
6 -
تصمیم بگیرید و عمل کنید؛ حالا، رژیم غذایی متناسب را شروع كنید؛ همین الان. به این طریق است كه با مشكلات خود مقابله خواهید كرد. با عمل در «همین لحظه» عمل كنید. تنها چیزی كه مانع شما می شود خود شما، و انتخاب های بیمارگونه ای است كه به عمل آورده اید زیرا قدرت خودتان را باور نداشته اید. خیلی ساده است فقط عمل كنید .
7 -
نگاه دقیقی به زندگی خود بیندازید؛ اگر می دانستید فقط شش ماه دیگر زنده خواهید بود، آیا همین روش ها و همین كارها را انتخاب می كردید؟
 
دیگر به خود نگویید كه عملكردتان باید خوب باشد. به خاطر داشته باشید كه نفس عمل كردن بسیار مهمتر است.
8 -
در به عهده گرفتن كاری كه از آن پرهیز دارید شجاع باشید. یك عمل شجاعانه می تواند همه ترس های شما را از بین ببرد. دیگر به خود نگویید كه عملكردتان باید خوب باشد. به خاطر داشته باشید كه نفس عمل كردن بسیار مهمتر است.
9 -
تصمیم بگیرید كه تا لحظه خوابیدن خسته نشوید اجازه ندهید كه خستگی یا بیماری، وسیله ای برای فرار از كار یا به تعویق انداختن آن شود .
10 -
كلمات «امید» ،«آرزو» و«شاید» را از فرهنگ لغات خود حذف كنید. این كلمات، ابزار به تعویق اندازی كارها هستند. هر وقت این كلمات وارد ذهن شما می شوند، جملات تازه ای را جانشین آنها سازید، مثلاً جمله «امیدوارم كارها رو به راه شوند» را به جمله «آن كار را عملی خواهم ساخت» تبدیل كنید.
11 -
رفتارهای منتقدانه خود را هر روز یادداشت كنید. با نوشتن، دو منظور زیر حاصل خواهد شد: 1) چگونگی بروز رفتار انتقادی را در زندگی خود مشاهده خواهید كرد 2) تعداد دفعاتی كه انتقاد می كنید، نوع انتقاد، وقایع و افرادی كه به این حالت شما مربوط می شوند، مشخص می گردند. همچنین از انتقاد كردن دست برخواهید داشت، زیرا نوشتن موارد آن در یادداشت روزانه عملاً كار بسیار دردناكی می شود.
12 -
اگر دلتان می خواهد دنیا تغییر كند، شكوه و شكایت نكنید. كاری بكنید به جای این كه لحظات خود را با انواع نگرانی های اختلال آمیز نسبت به كارهای عقب مانده بگذرانید، با این نقطه ضعف فلاكت بار مبارزه كنید و پیوسته در لحظه حال زندگی كنید. یك فرد عمل كننده باشید، نه آرزو كننده یا امیدوار یا انتقاد كننده.
منبع: تبیان

 نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

What is leg length discrepancy?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:23 ق.ظ
If some one wants expert view regarding running a blog
then i advise him/her to pay a visit this webpage, Keep up the good
job.
یکشنبه 25 بهمن 1388 07:43 ب.ظ
گزارش یك هموطن : به عنوان کسی که روز 22بهمن در تمام نقاط حساس شهر اصفهان حضور داشته ام گزارش می دهم.آنچه امروز مشاهده کردم بسیار گسترده تر از روز قدس و عاشورا بود. حوالی ساعت 10صبح جمعیت مخالفان رژیم در چهارباغ کنار خیابان عباس آباد شروع به شکل گرفتن نمود. لباس شخصی ها امروز بسیار پر تعداد بودند و به مردم حمله می کردند و جمعیت را پراکنده می کردند. اما حوالی ساعت 11 جمعیت بسیار زیادی در دو طرف سی وسه پل تجمع کردند و شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر روسیه سر دادند. این جمعیت به گواه شاهدان بسیار قابل توجه بود. لباس شخصی ها باز هم به مردم حمله کردند. مردم پراکنده شده و دردسته های چند صد نفری به سمت سینما قدس حرکت کرده و آنجا شروع به شعار دادن نمودند و در سمت دیگر سی و سه پل هم مقابل هتل کوروش همین اتفاق افتاد.
یاسمی
دوشنبه 21 دی 1388 01:06 ب.ظ
سلام بر nvdh
استفاده کردیم و لذت بردیم
سربلند باشید و سرفراز
بردیا
دوشنبه 21 دی 1388 12:40 ب.ظ
توبه بر لب سبحه بر دست
دل ÷ر از شوق گناه
معصیت را خنده می آید ز استغفار ما
بردیا
چهارشنبه 27 آبان 1388 09:15 ب.ظ
سلام. سه بار نوشتم نشد بفرستم.برای بار چهارم. تبریک میگم بابت مرکز باز ÷روری.مطلب خوبی نوشتی. استفاده کردم . خوشحال میشم در زمینه حقوق . مطلبی خواستی .کمک کنم. با آرزوی روزهای بهتر
پاسخ دریا آتشین : جناب بردیا لطفا آدرس ایمیلتون رو برای من بگذارید
فانوس دریایی
سه شنبه 26 آبان 1388 03:35 ب.ظ
سلام
ببخشید من چند وقت معتادت بود
منو یادت هست
افتاب
یکشنبه 24 آبان 1388 08:12 ب.ظ
سلام .خوبی ؟خوشی؟
تو که نمی ای ولی من میام.دیدم وبلاگم رو گذاشتی توی سایتت


منتظرتم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر